Objevte, jak správně komunikovat a zlepšete své vztahy

Zákony Bohatství

11. 01. 2021 remove_red_eye798x timer06:00 3

Komunikace nebo-li přenos informací. Když chcete mít zdravé vztahy, musíte komunikovat. Komunikovat, komunikovat, komunikovat. Všechno je to o sdílení a předávání informací, pocitů, představ, dojmů, zážitků.

 

„Poslední dobou to doma stojí za starou bačkoru“, povídá mi kamarádka. „Jak to?“ ptám se jí se zájmem. „Já nevím, moc spolu s Karlem nemluvíme. Když chci něco řešit, dá oči v sloup a odchází. Mám pocit, že otravuju, tak už radši neotravuju.“

Všichni to tušíme – komunikace je důležitá. Ale ruku na srdce. Každýmu se občas nechce mluvit. Ona i ta nekomunikace je komunikací. Akorát není moc vhodná, pokud nám na vztahu záleží. Jestliže s námi druhá osoba nekomunikuje – přemýšlíme, vymýšlíme, domýšlíme, domníváme se, přemítáme, tipujeme, trápíme se.

Nekomunikace = ignorace. Jestliže vás někdo dlouhodobě ignoruje, kopněte ho do zadku a jděte dál. 

Jakými způsoby komunikujeme?

Okolí předáváme informace různými způsoby. A není to jen o slovech.

Ahoj, hola, hallo, hello, aloha, zdravo, hujambo, merhaba…

Vyjadřování pomocí slov, nebo-li verbální komunikace (verbum = slovo). Je to sdělování nejen mluvené, ale i psané. Někdy je velmi těžké popsat druhému pomocí slov, co přesně cítíme. Co se v nás odehrává. Nedokážeme to pořádně vysvětlit ani sami sobě, natož pak to předat dál. 


Vadí mi, když po sobě neuklízíš špinavé oblečení.“ Toto sdělení se řadí do racionální komunikace. Můžeme se setkat i s emocionálním zabarvením: „Jdi už do pr….! Nejsem tvoje služka, abych po tobě furt uklízela špinavé oblečení!“. Emoce nad námi občas vítězí.  Bohužel v takovou chvíli, kdy jsou naše slova zahalena emocí, druhá strana sdělení přestává vnímat. Startuje v sobě obrannou nebo útočnou pozici. Odejděte z místnosti nebo ven na vzduch. Vydýchejte se, změňte myšlenky, pak se vraťce a řekněte v klidu, co vás štve. Pokud vás emoce přemáhají často, zaměřte se na jejich ovládání.

Mám na tobě rád/a,…

Spousta lidí neumí používat mysl. Používá ji negativně, místo pozitivně. Soustředí se hlavně na to, co jim vadí. Co zkusit přijít za druhým a říct mu, co na něm máte rádi. No schválně, kdy jste naposledy někoho upřímně pochválili? Co? Řekněte hned teď nejbližší osobě, čeho si na ní vážíte. A zítra další osobě a pak další osobě a další. Pozor! Tento způsob vyvolává v lidech spousty pozitivních emocí a milého chování.

Uhlazená komunikace

Čeká vás formální událost? Pohovor, důležitá schůzka nebo jiná oficiální záležitost? Připravte se. Naplánujte si, CO chcete říct. JAK to chcete říct. Případně, KDY to chcete říct. Vytvořte si plán. A vůbec se nebojte ten plán vzít sepsaný v diáři s sebou. 

A co ještě patří k verbální komunikaci? Vizitky, dopisy, e-maily, SMS, CV, motivační dopisy atp. – to vše sem spadá. Ostatní si pomocí těchto slovních vyjádření o vás utvářejí obrázek.

Non verbum

Podívala se mu do očí a konečně se odvážila. Řekla to. Řekla mu, že ho miluje. On se na ni užasle podíval, pak uhnul pohledem pryč. Zkoušel se přemoci a opět své oči nasměroval k těm jejím. Poté s opětovně uhýbajícím pohledem řekl: „Také tě miluji.“ Byla z této situace zmatená. Ale proč? Vždyť přeci řekl, co chtěla slyšet. Tak co je špatně?!

Další typ komunikace – neverbální, beze slov. Z naší pusy můžeme vypouštět, co chceme. Ale tělo na nás prozradí, co opravdu cítíme. Pokud tedy nejsme trénovaní. I když, ani trénovaní lidé nedokáží své neverbální projevy ovládat pořád. Proto někomu úplně nevěříme, přestože říká hezké věci. Proto máme z někoho špatný pocit. Proto změníme směr chůze, když před sebou v dálce vidíme osoby s nepřirozenými pohyby.

U tohoto typu komunikace nejde jen o pohledy a pohyby končetin. Jde také o nasměrování těla, narušování osobního prostoru a další. Zajímavé informace o BODY LANGUAGE se dozvíte v novém tréninku věnovanému komunikaci, které pro vás připravil známý moderátor Martin Severa. 

I váš životní styl je způsob neverbální komunikace

Jsou lidé, kteří jezdí do práce zásadně na kole. Říká to o nich něco? Jsou ženy, které bez silné vrstvy make-upu nejdou ani s košem. Co to vypovídá o nich? Muži, kteří tráví hodně času v posilovně. Co tím sdělují? Ano, i životní postoje jsou způsob komunikace. Váš módní styl, životní styl, vaše zvyky, stravovací návyky. To vše je komunikace. Něco to o vás vypovídá. 

Zamyslete se nad vaším životem. Činnostmi, které nejčastěji děláte. Věcmi, které používáte. Jak se chováte k ostatním, jak se projevujete. Co to o vás světu říká? Jací jste? Zkuste se na sebe podívat jinýma očima, třeba o sobě objevíte něco nového.

V tělech druhých tak nějak umíme číst podvědomě, i když si to neuvědomujeme. Vycítíme zájem, či nezájem druhé osoby. Zda tomuto pocitu věříme nebo ne, je věc druhá. Je pravdou, že poslední dobou více zapojujeme „rozum“, než svoji intuici.

3 tipy, jak lépe komunikovat a budovat pevnější vztahy

Máte někdy pocit, že vám ta komunikace trochu vázne? Nějak to nefunguje? Zkuste tyhle tipy.

1) Pššššššt!

Opravdu poslouchejte. Se zájmem. Koukejte vypravěči do očí. Klidně toho druhého těma očima i hltejte. No dobře, ne zas tak moc, ať ho nevyděsíte. Sem tam reagujte. Přikyvujte, vydejte občas souhlasný zvuk, položte doplňující otázku. Nebojte se toho. Pozornost a čas jsou největší a nejdražší dary, které můžete druhému dát.

 

2) Zkroťte na chvilku svoje ego

„…no když jsme pak jeli domu, to byla taková průtrž mračen a“. – „Tak to počkej! My takhle jednou jeli z Chorvatska a to tak lilo, jako neskutečně. Normálně museli zavřít dálnici, jak hrozně moc pršelo. Takže všechna ta auta musela sjet na vedlejší silnice, no to byl masakr…“

Jasně. Vaše zážitky jsou lepší, zajímavější, neuvěřitelnější… TEĎ to není o vás, ale o tom druhém. Chce vám něco vyprávět, o něco se s vámi podělit. Nekažte mu tu radost a nechte ho mluvit. Bez skákání do řeči, stáčení pozornosti ke své osobě a svým zážitkům. Tu vaši historku ještě budete mít možnost vyprávět. Chcete malé tajemství? Ona ta vaše historka ve finále stejně nikoho jiného, kromě vás, tak moc nezajímá…

3) Naučte se ladit svoje vcítění do druhých

Trénujte svoji empatii. Snažte se do druhého vcítit. Nesuďte ho. Zkuste si opravdu představit danou situaci, kterou vám popisuje, se vším všudy. Se všemi pocity, které vypravěč asi prožíval. Jde jen o to chtít druhého pochopit. U většiny chování se to dá. Zkuste se na něj naladit co nejvíce  – co všechno asi v životě prožil, že ho to dostrkalo, až sem? Co musel zkusit, že ho to nutí dělat tyhle věci? Každý jednou byl to malé, nevinné, důvěřivé miminko…

Poznávejte také sami sebe pomocí vnitřní komunikace. Nastavte si své hranice a ty předávejte svému okolí. Když vám něco vadí, i když je to blbost, řekněte to. Přiznejte, že vás to vytáčí, i když netušíte proč. Pokud má druhá strana zájem, bude poslouchat, bude se snažit chápat. Pokud ne, možná nemá další komunikace smysl. 

Jednejme s druhými upřímně, taktně a smysluplně. Dejme jim prostor a oni nám to vrátí. To je pak teprve příjemná komunikace, která utvrzuje jednotlivé vztahy a dává nám pocit jistoty, že v tom nejsme sami.

A o to jde, ne?

 

 

V klubu VIP Zákony bohatství komunikaci podporujeme všemi možnými způsoby. Registrujte se nyní ZDARMA a podívejte se, jak to v klubu funguje. Tomáš

Zákony Bohatství

Nejnovější příspěvky

Hostem pořadu, který si můžete pustit nad článkem, je členka VIP klubu Zákony bohatství paní Jarmila Hokrová, která má své podnikání na internetu již nějakou dobu.

Hostem v pořadu „Nakopávač“ je paní Ivana Turko, která je členkou VIP klubu Zákony bohatství a také spravuje projekt Tekutá síla.

V dnešním rozhovoru si probereme téma, které se týká každého z nás. Všichni jsme si tím prošli, procházíme a budeme procházet. Jaké téma jsme si pro vás připravili? Konflikty a jak zvládat jejich jednotlivé fáze.