Jak úspěšně zvládnout 3 fáze konfliktu

Zákony Bohatství

19. 02. 2021 remove_red_eye871x timer8 minut 3

V dnešním rozhovoru si probereme téma, které se týká každého z nás. Všichni jsme si jím prošli, procházíme a budeme procházet.

Jaké téma jsme si pro vás připravili? Konflikty a jak zvládat jejich jednotlivé fáze.

Do dnešního Nakopávače přijala pozvání paní Renata Leflerová. Renča je nejen členkou VIP klubu Zákonů bohatství, ale je také poradkyní v mediaci. To je způsob řešení konfliktů mimosoudní cestou, abyste se k tomu soudu vůbec nedostali. Renču určitě doporučuji a dám za ní ruku do ohně. 

Tuto službu můžete využít, pokud se nacházíte v neřešitelném konfliktu a už to vypadá, že se bude muset řešit úřední cestou. Je to jedna z možností, jak se soudu úplně vyhnout. Soudy stojí spoustu peněz, energie a času. Obzvláště v dnešní době se řešení sporů touto cestou ještě více protahuje. Pokud jste se ocitli ve slepé uličce, určitě Renču kontaktujte, odkaz na její stránky najdete ve videu.

3 FÁZE KONFLIKTU + jejich řešení

Hádka, nedorozumění, řešení konfliktůNeshody způsobují stres. Jak ty osobní, tak ty pracovní. Ale jsou také běžnou součástí života. Každý jsme jiný a je proto logické, že máme jiné pohledy na věci a rozdílné názory. Je důležité umět s běžnými nedorozuměními pracovat a nenechat si je přerůst přes hlavu. Ušetříte si tak hodně nervů a starostí. Ideální je umět nedorozuměním úplně předcházet, k čemuž vám pomůže pilování komunikace a vnitřní spokojenosti.

1. FÁZE (příprava)

Máte se setkat s někým, s kým jste si nesedli. Cítíte, že by mohlo dojít ke konfliktu, jak z vaší strany, tak z té jeho – co dělat?

Renča radí: „Za většinou konfliktů jsou emoce. Ve chvíli, kdy vím, že mi ten člověk nesedl a já s ním musím jít na jednání, je dobré předem si připravit agendu. Co chci řešit a toho se striktně držet. Když už cítím, že ten papiňák trochu stoupá, tak třeba napočítat do pěti. Vydechnout se a celkově jít do toho s myšlenkou nejlepšího vědomí, že chci vyřešit to, co opravdu potřebuju.“

Připravit si agendu – ale co když je to třeba konflikt v domácnosti. Co doporučit čtenářům, jak se mají zachovat?

„Tou agendou jsem nemyslela jen psát poznámky na papírek, ale myslela jsem dopředu si uvědomit, co přesně chci řešit. Když potřebuju třeba s desetiletou dcerou vyřešit, že nechce dělat domácí úkoly, tak ta agenda je pro mě to, aby ten domácí úkol udělala. A v klidu“ pokračuje.

JAK FUNGUJE MOZEK

Jedním z principů je, že lidský mozek následuje myšlenku. Ve chvíli, kdy si budete říkat: „To určitě dopadne špatně“, tak to s největší pravděpodobností tak dopadne. Nemusí, ale jste nasměrovaní, že ano. Když do konfliktu půjdete s tím, že dopadne dobře, máte větší šanci, že to bude v pohodě. 

JAK SE PŘIPRAVIT?

Když víte, co druhá osoba chce, ale stresuje vás to. Připadá vám, že je to pro vás nepřípustné – jakým způsobem k tomu přistupovat před tou schůzkou? Jak se připravit?

„Když si to chci vyříkat, tak kolikrát pomůže, když se na to podívám očima druhé strany. Ona chce něco, co se mi nelíbí. Zkusit hledat, proč to chce. Třeba přijdu na to, že si danou věc vynucuje prostředky, které mně se nelíbí, ale ten základ, proč to chce, je legitimní. Druhému porozumím a můžeme najít jinou cestu. Cestu společnou, která nebude štvát ani jednoho z nás. Doporučuji otevřít ten prostor a změnit úhel pohledu. Ptát se a ukázat zájemodpovídá Renča.

Druhá strana může váš zájem vnímat jako vstřícný krok. To celkově uklidní a uvolní atmosféru.

2. FÁZE (jiskra zažehla)

Pomyslná bomba vybuchla a do prostoru se dostaly negativní emoce a hněv. Co dělat?Jak správně řešit konflikty

Renča doporučuje: „Někdy se emocím nedá vyhnout. Jsou různé typy lidí. Někteří jsou energičtější a potřebují občas upustit páru. Když s druhým na sebe křičíme, je dobré si dát pauzu a trochu se nadechnout. Pak se vrátit. Vrátit se přímo k jádru, proč ten konflikt začal. Problém většiny sporů, jak osobních, tak na pracovišti, je často v tom, že se nabaluje spousta menších a neřešených věcí. Najednou vlastně ani nevíme, proč jsme se začali hádat. Jestli je pro nás podstatný to, kvůli čemu jsme začali, tak se k tomu musíme vrátit a dořešit to. Řešte tu jednu konkrétní záležitost a nevyčítejte si k tomu jiné věci, které se staly před měsícem nebo několika lety.

JSME VE SPORU, HÁDÁME SE A…

… druhý na mě udeří, že tohleto dělám vždycky a takhle je to na nic. Co dělat, říct?

Renča reaguje: „Děkuju, že mi to říkáš, ale dneska jsme se začali hádat kvůli tomu, že si třeba neumyl nádobí. Takže ano, já možná něco dělám špatně jindy, ale pojďme se vrátit k tomu, proč jsme se začali hádat dneska s tím, že dnes nebylo umytý to nádobí. A dál dodám, proč mi to vadí – když pak potřebuju něco dělat v kuchyni, tak mi tam to špinavý nádobí překáží. A druhému najednou dojde, že ho nikdy nenapadlo, že mi to může vadit z tohohle důvodu a pochopí mě.“

Ve chvíli, kdy se druhá osoba vzdaluje od tématu, vraťte ho k věci, kterou řešíte TEĎ. K té jedné konkrétní věci, nenechte sebe, ani jeho, vzdálit od tématu. Pokud se do sporu bude vtahovat více neshod, nevyřešíte nic.

3. FÁZE (po bitvě)

Je po konfliktu. Pos.alo se to. Řekli jsme si věci, které zabolely. Nezvládli jsme se domluvit, nebo padl nějaký kompromis, který nám úplně nesedí. Co dělat?

„Rozhodně před tím nezavírat oči. Vrátit se k tomu spolu a vyříkat si to. A to úplně jednoduchým způsobem. Pojmenovat tu situaci – ani jednomu z nás to nevyhovuje, pojďme to nějak vyřešit – před pár dny jsme se pohádali, tak mi pojď říct, co tě tak nastartovalo, já ti pak řeknu, co vytočilo mě a pojďme se o tom nějak rozumně pobavit. A rozumně to uzavřít“ vzkazuje Renata.

STARTOVAČ

Nebojte se na rovinu druhému říct, co vás spolehlivě rozpaluje doběla. Ve chvíli, kdy druhý neví, že tím, co říká nebo dělá vám něco způsobuje, tak to nejspíš nepřestane dělat. Neuvědomí si to a bude to opakovat. Vy tak budete opět naštvaní a druhý ani nemusí tušit proč. Do hlavy si nevidíme a vše, co si o druhým myslíme jsou pouze domněnky. Základ porozumění je komunikace.

Řešení konfliktů

Říct druhému naše pocity je o osobní odvaze. Ale nikdo jiný to za nás neudělá. Nikdo nechce být ve vztazích, ve kterých se neustále dohaduje a je v nich nepohoda. Je proto důležité se otevřít a tím zároveň nastavit i svoje hranice.

„V konfliktech jsme všichni. I ten, kdo o nich povídá a já všem držím palce, ať se všem daří v těch neshodách fungovat“ posílá všem Renča vzkaz.

Konflikty a nedorozumění přináší do našeho života stres. V někom neshody vyvolávají i strach. Strach jít do práce. Strach se nějak zachovat nebo říct, co nám vadí. Strach ráno vstát z postele. Na toto téma si pro vás připravila inspirující kurz několikanásobná mistryně ve sportovním aerobiku Olga Šípková.

Olga si ve svém životě prošla mnoha i ne příliš příjemnými chvilkami a to ji naučilo se strachem pracovat. Svůj životní příběh a praktické tipy s vámi sdílí právě v tomto tréninku. Pusťte si trailer Transformuj své strachy v úspěch a zjistěte, zda vám může změnit život. Uslyšíte jednu z nejsilnějších zpovědí a naučíte se cvičení, které vám pomohou na vaší cestě.

A máme tu poslední otázku na Renču – co ty a klub Zákonů bohatství? „Já když jsem do toho klubu šla, tak jsem vůbec nevěděla co čekat. Spíš to byl pro mě takový pokus. A co jsem tak trochu očekávala a splnilo se mi v míře vrchovaté, tak to byla inspirace od dalších podnikatelů. Prošli si jinou cestou, ale z jejich příběhů a rad můžu čerpat a mohu se z toho poučit. Jsem ráda, že se kurzy točí a mohu si je pouštět.“

Pokud máte zájem, stačí zadat jen e-mail a můžete si klub prohlédnout zadarmo. Nemusíte nic platit, ani nikde zadávat platební kartu.

Článek sdílejte a dole v komentáři nám nechte vzkaz, co právě vám pomáhá zvládat konflikty. Máte nějaký tip? Jak to vůbec máte s konflikty, hádáte se často? Nebo vůbec?

Váš Tom

Restart 2021

Zákony Bohatství

Nejnovější příspěvky

Hostem pořadu, který si můžete pustit nad článkem, je členka VIP klubu Zákony bohatství paní Jarmila Hokrová, která má své podnikání na internetu již nějakou dobu.

Komunikace nebo-li přenos informací. Když chcete mít zdravé vztahy, musíte komunikovat.

Hostem v pořadu „Nakopávač“ je paní Ivana Turko, která je členkou VIP klubu Zákony bohatství a také spravuje projekt Tekutá síla.