Imposter syndrom: pochybujete někdy o svých schopnostech?

Zákony Bohatství

19. 02. 2021 remove_red_eye385x timer6 minut 2

S dosaženým úspěchem někdy přichází i nezvaný host, který se nazývá imposter syndrom. Do češtiny se překládá jako syndrom podvodníka.

V lidech vytváří představu, že nejsou dost dobří a svůj úspěch si nezaslouží. Přepadla vás někdy nejistota, zda jste dost dobří?

Snažíte se. Rozvíjíte svůj talent. Jste pracovití a zodpovědní. Svůj úspěch si zasloužíte. Ale co když ne? Co když nejste tak dobří? Co když si to jenom myslíte, ale ve skutečnosti nejste ničím výjimeční? Na svém nynějším místě jste se ocitli omylem. Náhodou. Díky štěstí. Brzy se na to určitě přijde a váš úspěch se rozpadne jako domek ze starého shnilého dřeva. Tak už dost! Nic z toho není pravda. Takhle podobně bohužel útočí imposter syndrom.

Na světě existuje několik druhů strachu. Původně měl strach v našem životě velmi důležitou roli. Při jeho prožívání se v těle vytvoří vlna adrenalinu. Ten dodává – v některých případech – až abnormální sílu. Mluví se o příběhu, kdy jedna žena díky strachu o své dítě sama nadzvedla kamion, pod kterým leželo dítko zaklíněné.

V případech, kdy jde o život, je strach velmi důležitý pomocník. V dnešní uspěchané a náročné době nám ale může i škodit. Zažíváme ho v situacích, kdy nepotřebujeme extrémní sílu, tělo je na ni ale připraveno. Pokud tuto energii nevyužijeme a nevydáme ji ze sebe ven, působí v těle neplechu. Tělo se kvůli nevyužité síle dostává do stresu a pokud ho zažíváme pravidelně a po delší dobu, může to v nás zanechat i trvalé následky. Mezi druhy strachů patří také imposter syndrom, nebo-li syndrom podvodníka.

IMPOSTER SYNDROM – strach, že svůj úspěch máte omylem

Čím úspěšnější lidé jsou, tím silněji na ně tento strach může doléhat. Pocity úzkosti jsou tak tíživé, že vás úplně ochromí. Určitě vás napadne několik známých lidí, hvězd, celebrit, které svoji pozici neustáli. Netýká se to ale jen velmi úspěšných lidí. Syndrom podvodníka může potkat každého.

Imposter syndromMůžete například vyhrát výběrové řízení na vysněné místo. Projdete úspěšně všemi koly pohovoru a jste konečně tam. Dokázali jste to. Smlouva je podepsána a vy se těšíte. Najednou vás ale začnou přepadat malé nenápadné myšlenky, zda vůbec zvládnete novou pozici vykonávat. Neukousli jste si moc velké sousto? Co když to nezvládnete? Co když vaše znalosti a zkušenosti na tuto pozici vůbec nestačí? Pohovor jste vyhráli jen omylem a teď se zesměšníte a svého zaměstnavatele naštvete.

Nebo jste se rozhodli podnikat. Vše je již připravené a vás najednou přepadá hrůza, zda na to vůbec máte. Nepřecenili jste se? Neměli jste raději zůstat v klidu zaměstnaní? Co když vám podnikání nepůjde a vy jen utratíte všechny své úspory a nic z toho nebude? Co když je předmět vašeho podnikání blbost?

Jakmile pustíte tento typ úvah do své mysli a dáte jim svoji energii, budou narůstat. Snažte se negativní myšlenky odhánět a nedávat jim vůbec prostor. V určité míře vás mohou pochybnosti nastartovat a popíchnout dopředu. Pokud se ale dostáváte do paralyzujícího stavu a zbytečného stresu, nejsou pro vás nijak prospěšné.

JAK BOJOVAT S IMPOSTER SYNDROMEM?

Boj se syndromem podvodníka nepatří mezi nejjednodušší boje. Veškeré příčiny, které ho ve vás vyvolávají, jsou pečlivě uloženy ve vašem nevědomí. Tam se příjemně usadili a v případě potřeby vyplují na povrch, aby vám trochu zavařili. Při práci na sobě je důležité poznat sám sebe. Jak v různých situacích reagujete? Co jsou spouštěče, které ve vás probouzí všelijaké reakce.Imposter syndrom

Důležitý je také tento krok – uvědomit si tento syndrom a rozhodnout se s ním něco udělat. Začněte pracovat na své sebelásce a sebe-vědomí. Zeptejte se sami sebe a pátrejte, proč máte strach? Proč si nevěříte? Projděte svůj život a zkuste si vybavit některé momenty, které mohou být s tímto syndromem spojeny. Když budete opravdu pátrat, většinou na některé špatně nastavené vzorce přijdete. Tyto vzorce je třeba přepsat novými, funkčními vzorci.

Jestliže vám okolí přiznává úspěch, přeci se všichni nemýlí.

Je dobré najít si svého mentora, který dokáže problematiku zhodnotit zvenčí, nezaujatě. Terapeuta, který vám položí ty správné otázky a vy díky nim budete moci upravovat nechtěná nastavení.

Pochybujete, zda zvládnete podnikání? Bude váš produkt někoho zajímat? Má to celé smysl? Registrujte se do VIP klubu Zákonů bohatsví a prohlédněte si, jak klub vypadá. Se začínajícími i zkušenějšími podnikateli úzce spolupracujeme. Upřímně zhodnotíme váš produkt a rádi vám pomůžeme najít tu vaši cestu.

JAK IMPOSTER SYNDROM VZNIKÁ

Odborníci si nejsou tak úplně jisti, kdy přesně imposter syndrom v lidech vzniká. Ani zkušení profesionálové studující celý život lidskou duši nedokáží jasně odpovědět. Nemusí to být ani zásluhou jedné věci, ale vydatně namixovaného koktejlu.

Třeba z těchto ingrediencí:

Imposter syndrom

  • Snížené sebe-vědomí
  • Vysoké nároky na svou osobu
  • Nároční rodiče, kteří byli hodně orientovaní na úspěchy svých dětí
  • Srovnávání s ostatními dětmi
  • Nevhodné a zdánlivě nevinné poznámky od lidí – rodiny, učitelů, trenérů, přátel, známých

V průběhu dětství v nás vzniká spoustu vzorců, které se ukládají v našem nevědomí. Z jejich skryté pozice nás pak ovlivňují a popichují v určitých situacích naše emoce, jednání, pocity. Není potřeba vyčítat rodičům a jiným dospělým, kteří nás ovlivňovali, jejich konání. Sami v takových podmínkách vyrůstali a mají takto nastaveny své vzorce.

STRACH

Strachů existuje více druhů. Nejde jen o syndrom podvodníka, existují i různé úzkosti a jiné obavy a děsy. Ve VIP klubu Zákonů bohatství je tento měsíc na téma strach. Kurz si pro vás připravila Olga Šípková. Probíhá v něm nejen emotivní zpověď, která nenechá jedno oko suché, ale obsahuje také spoustu praktických tipů, které Olga vyzkoušela přímo na sobě.

Olga Šípková patří mezi úspěšné české sportovce. Je to dvojnásobná mistryně Evropy ve sportovním aerobiku (1995 a 1997), čtyřnásobná mistryně České republiky (1993–1998) a mistryně světa z roku 1997. Je také podnikatelkou a maminkou. Za svůj život zažila nejen vzestupy, ale i nepříjemné chvíle. Je to bojovnice a rozhodla se, že se svým strachům postaví. Pusťte si trailer Transformuj své strachy v úspěch.

S Olgou si můžete pustit nejenom kurz, ale natočili jsme pro vás také rozhovor, který si pusťte v horní části článku.

Z čeho máte, nebo jste měli největší strach – podělte se s námi dole v komentáři. Jak jste s ním bojovali? Co vám nejvíce pomohlo? Třeba váš komentář někomu pomůže. Líbí se vám článek? Pošlete ho svým přátelům.

Váš Tom

Restart 2021

Zákony Bohatství

Nejnovější příspěvky

„V autobuse se bojíme požádat o stažení sedačky před námi, i když se nám ty nohy už prostě nikam nevejdou… Klientům nikdy neříkáme NE..

Na téma sebelásky a výživy mluví náš dnešní host Patricie Schwarzová. Patricie je akreditovaná výživová poradkyně. Dobře si uvědomuje, že ke spokojenosti je potřeba také práce s psychikou. Vystudovala tedy i psychologii a dnes je z ní hubnoucí terapeutka,

Jak se dostat ze sr*ček?

Zákony Bohatství

Každý ve svém životě zažije chvíle, kdy si zaplave v něčem, co není příliš voňavé. Někdo plave v pěkně hluboké smrduté lázni, někdo ji má mělčí. Jsou to právě tyto zkušenosti, které utváří naši osobnost a posilují nás.