Jak až 7x ZBOHATNOUT v obyčejném oboru? #2 část

Tomáš Lukavec

15. 01. 2020 remove_red_eye15949x timer5 9104

Jaké jsou tedy ty konkrétní tipy? Půjdeme rovnou k věci!

1) Dělejte obyčejné věci neobyčejně. (A NAOPAK)

Většina mých spolužáků před prázdninami slyšela něco jako: “Petře, zařídili jsme Ti prázdniny u babičky! Evo, pojedeš s námi na dva týdny do Španělska na dovolenou.

Místo toho u nás v obýváku:

“Tome, nemáme na nájem… Nezvládáme to. Dost možná nebude po prázdninách ani na autobus do školy,“ máma sklopila hlavu do dlaní.

Přesně dva roky zpět jsme utekli já, máma a brácha z domova. Úředně se tomu říká rozvodové řízení. Já si jen pamatuji stěhování z místa na místo a nekonečný pláč mamky z koupelny. Docela se to dalo. Až na jednu moji svačinovou vzpomínku. Mezi dvěma silnými krajíci chleba jsem našel jeden užší krajíc… Mamka nezapomněla, máslo prostě nebylo.

No, a tak jsem se ocitl právě na oné benzínce za městem. A začátky? Katastrofa.

Nedařilo se mi. Strachem se mi klepala kolena. Třásl hlas! Ani nevím jak, ale asi po tisícím oslovení jsem konečně zaslechl: “Ano, umyjte mi prosím přední světla.” A já je drhl jako o život. Odměna?

“Díky, tak zase příště!” mával mi řidič z polootevřeného okénka svého luxusního BMW. Kdo z Vás to nezažil? Děláte první a poslední pro své klienty nebo šéfa a on jen… No, kdyby alespoň to JEN! Jenomže ono velký prdlajs.

Tak to šlo dál. Já makal, oni děkovali. Jediné prachy, které přistály v mojí kapse, jsem našel zapadlé pod automatem s kávou u laviček…

Vrchol naštvání přišel krátce na to. Řidič, který si ode mě nechával ZDARMA umývat auto komplet i s leštěním zpětných zrcátek, ke mně přišel a: “Hele mladej, včera jsi to odbyl!“

 

 

Skousl jsem čelist. Sevřenou pěstí málem rozmačkal držátko pofidérní stěrky za dvacku. A řekl jsem:

“Umím to líp, pane. Jasně. Většina řidičů není ale jako Vy. Chtějí jenom ošplíchat. Jenomže to nejdůležitější je dostat dolů ty zaschlý mušky a hovňase ptáků ze skel. Vidíte? Cesta domů se Vám pak stane dobrodružstvím, věřte mi!”

A on se chytil!

Pak další, další a další…

Co se tedy vlastně stalo?

Vyměnil jsem obor “není-dost-dobrý” za jiný lepší obor? Ne! Lhal jsem lidem o své dokonalosti? Ne! Vystudoval jsem Harvard v oboru ruční mytí aut? Ne! Sečteno a podtrženo – začal jsem dělat obyčejnou práci neobyčejně.

Vykašlal jsem se na mytí auta komplet. Zaměřil jsem se především na sloupávání mušek a výkalů z předních skel! Nic víc… A najednou se začaly peníze jenom hrnout.

Zjistil jsem totiž, že to je to, co nejvíce lidi trápí a štve. Zároveň jim přišlo nechutné na to koukat. Natož to mýt vlastníma rukama. Zaplať pánbůh…

Proto se i Vy zamyslete. Není to nic těžkého. Co obyčejného Vaše klienty či šéfa trápí? Co konkrétně to je? Začněte je právě těchto starostí ve Vašem oboru zbavovat. Tak se stanete neobyčejnými.

A zase naopak. Pokud děláte pro veřejnost těžce pochopitelný obor, například programování nebo kosmonautiku, snažte se o té práci mluvit prostě obyčejně.

2) Mluviti stříbro, mlčeti… Nikdy! Pořád mluviti.

Zpočátku jsem makal jako šroub. V potu jsem si opakoval: “Výsledky, Tome, to mluví za vše!”

Auta se leskla jako perličky, to jo, ale žádná mi nepřistála v dlani… Nešlo mi do hlavy proč.

Odpověď mi dal až strejda instalatér. Jeden víkend nám doma přestala téct voda.

“Brý jitro, Maruško! Tak pojďme na to.” V montérkách klekl pod umyvadlo jako v kostele. Švihl párkrát šroubovákem. Sem tam utáhl těsnění. Párkrát zanadával.

Ačkoliv celá akce mohla trvat sotva pár minut, pusu nezavřel. Pořád mámě něco vysvětloval. A máma jako při kázání zbožně přitakávala.

“Tak takhle potvora, Maruško, už je špatná. Vidíš, poznám to, jak smrdí. Čuchni. Takže je třeba ji vyměnit, aby to lépe těsnilo. Když to bude těsnit, nebude Vám ta voda zlobit. No. A pak jsem si dovolil vyměnit tuhle mrchu. Ta je nahnilá a prosakuje. Podívej. Šáhni. Celkově to máš dnes za dvě stě, ale žes mi udělala tak dobrý kafe, máš to za kilo.”

Mamka odběhla do kuchyně. Přiběhla v ruce s bábovkou a dvěma stovkama!

“To je dobrý, Slávku, však ty jedinej mi to umíš vysvětlit a dát vždycky do kupy.”

Ha! Co se vlastně stalo? Tak já Vám to povím.

Strejda mamku zasvěcoval. I když ničemu z toho, co dělal, nerozuměla, vlastně mu rozuměla úplně vše. Chápete? V tom je kouzlo úspěchu.

Nejde totiž o to, kolik máte certifikátů, ocenění či referencí. O co tu běží je Vaše schopnost klienta či nadřízeného zasvětit do Vaší práce.

Jak? Je to jednoduché, věřte mi. Stačí popisovat se zaujetím, co vlastně děláte. Ukazujte svůj postup. Odkrývejte karty. Jako já na benzínce.

“Takže teď Vám to napěním čistící látkou. Nechám chvíli působit. Pak tam hodím leštící přípravek. Tak, čuchněte, jak hezky voní. A teď se dívejte, jak se přední sklo rozzáří! Hlavně to rozpustí všechny ty mouchy.”

Z ticháčka Toma se stal hotový řečník. A tržby? Ty se zvýšily o více než 30 %!

3) Když skočíš, já taky! (Poznejte své zákazníky)

Zaznělo to v kultovním bijáku Titanic. Vzpomínáte? Rose měla nakročeno do vyšší smetánky. Její partner byl slibný borec. Prachy na účtě. New York. Proč se z toho nic nepovedlo?

Můžete namítnout, že Titanic to prostě nevytočil. Sejmul ho ledovec. Jenomže to zas tak úplná pravda není.

 

I kdyby nešel luxusní parník ke dnu, Rose by zůstala s jakýmsi Jackem. Pouličním malířem, lehkovážníkem, poflakovačem bez vindry… Proč mu tedy dala přednost?

Odpověď je prostá. Jack ji pochopil. Prokoukl ji. Doslova do ní pronikl. A teď není řeč jenom o jejich jízdě autem v podpalubí.

Podobná chemie existuje i mezi Vámi a Vašimi klienty, fanoušky či kolegy. I když není hned zřejmá, existuje.

Na benzínce jsem pocítil její moc. V okamžiku, kdy jsem dovolil řidičům rozpovídat se o jejich životě, platili mi v průměru o 5 % víc. Opravdový zázrak se dostavil v okamžiku, kdy jsem si o nich něco zapamatoval!

“Dobrý den, Petře, jak se má vaše žena? Už je zdravá? A zahrádka kvete? Možná byste si chtěl přečíst nový román od Coelha!”

V ten okamžik mi začali platit až o 50 % více! Z deseti korun se náhle stalo korun patnáct. Z padesáti korun osmdesát.

Svoji smyčku 3 důležitých věcí ze života klienta jsem nazval Bermudský trojúhelník. V čem spočívá? Prostě si zapamatujete alespoň 3 podstatné věci, kterým Váš klient či nadřízený dává důležitost. A podporujete ho, mluvíte o tom, ptejte se ho. Neustále dokola. Prostě Bermudský trojúhelník.

I když třeba občas něco popletete, nestihnete poslat včas e-mail nebo se přesně netrefíte do představy klienta, použijete tuto metodu. Váš klíčový člověk se uklidní a začne Vás znovu vnímat. Důvěra druhých je základním stavebním kamenem Vašeho fungujícího profesního růstu.

Udělejte si svůj Bermudský trojúhelník. Ať už jste zaměstnanci či podnikáte. Hodí se vždycky! 

4) Myčka je mrtvá, ať žije nový TOM. (Seznamte se s konkurencí.)

“Ne! Ne! Ne!” slyšel jsem snad stokrát od klientů… Asi víte, o čem mluvím, že?

To nejsem dost dobrý? Proč odmítají mé služby? V čem chybuji?

Auto měli špinavé, a přesto: “Ne!”

Nedalo mi to a jeden den jsem jednoho takového nevěrníka sledoval. Za kým že si to jezdí čistit okénka?

A pak ji vidím. Stála tam schovaná v křoví, ošacená v žlutavých barvách, navoněná fiflena.

MYČKA!

Čekala na své věrné milence a účtovala si rovnou stovku! Cože?

Mydlila, navoněla, usušila, naleštila… Tak na to nemám! Ruce mám jen dvě…

Taky občas máte ten pocit, když se podíváte na svou konkurenci? Má skvělé webovky? Reference? Promakané služby? Pobočky?

Ne, nikdy to nevzdejte. Věřte mi.

Dobře jsem si svoji konkurenci prohlédl. A zjistil jsem, že sice “paní Dokonalá” myje i podvozek aut, nicméně nedostává se do škvír pod stěrači!

“Dobrý den, já vím, dáváte přednost myčce. Jenom, kdybyste chtěl umýt tu špínu pod stěrači, řekněte. To myčka neumyje, už si pár lidí stěžovalo.”

Tak zněla moje věta k odmítačům! A co se dělo?

Ze 40 jich ke mně přešlo dobrých 15! A to se počítá.

 

Koukněte se proto na Vaši konkurenci. Pozorujte ji. A nalezněte slabé místo. I mistrů světa, odborníků, vědců NASA, Apple, myčky za benzínkou…

 

A jdeme do finále, čekají Vás poslední 3 tipy!! Těším se na Vás u 3. (a poslední) části tohoto článku!

Nezapomeňte nás sledovat na Facebooku.      

P.S. Už znáte beta verzi našeho klubu? Tam se na ty kroky mrkneme více prakticky! Najdete tam mimojiné taky spoustu hodnotného obsahu.

Tomáš Lukavec

Nejnovější příspěvky

Hned v úvodu chci napsat, že toto není článek, který Vám má pověsit bulíky na nos tím, že to zvládne každý. Nezvládne. Nebo že je to hračka. Nebo že to nedej bože dáte levou zadní s jednou asistentkou ne

13. 1. 2020 remove_red_eye14441x timer5 8007

Tady máme 3 krok a jdeme do finále!! Jste na to připraveni? Opravdu?  Není to pro slabé povahy... Co tedy dělat v kroku číslo 3? 3) ROK PŘED VYDĚLÁNÍM MILIO

13. 1. 2020 remove_red_eye13455x timer5 7856

“V tomhle oboru nikdy nevydělám… Podnikání je jen pro vyvolené… Zůstanu chudá nadosmrti… Můj obor není dost dobrý na zbohatnutí… Pořád samá dřina a kam to vede?”

15. 1. 2020 remove_red_eye16864x timer5 9508
s